شیرآلات راسان

 

جمعه, 15 اسفند 1393 ساعت 13:11

سهم صنعت از درآمد هدفمندی یارانه ها را دریابید

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


شب اول آذر 89 برای بسیاری از اهل صنعت، شب مهم و سرنوشت سازی بود. شبی که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران در مقابل دوربین تلویزیون آمد و گفت که قانون هدفمندی یارانه اجرایی می شود.
طبق این قانون، در مرحله اول، 20 درصد از درآمد حاصل از اجرای هدفمند یارانه ها باید به چرخه صنعت و تولید بازمی گشت ولی از شب اول آذر 89 تاکنون که در نیمه اسفند 93 هستیم، خبری از پرداخت سهم صنعت از درآمد یارانه ها نه تنها داده نشده، بلکه در آستانه اجرای مرحله دوم این قانون، خبر می رسد دولت در صدد است نزدیک به 5 میلیون و 200 هزار یارانه بگیر را هم از لیست گیرندگان مستقیم یارانه حذف کند.
گرفتن سهم صنعت از درآمد یارانه ها، به افسانه می ماند. واقعیت این است که با واقعی شدن قیمت سوخت و انرژی و بالا رفتن هزینه های تولید که منشا آن، به صورت مستقیم، سیاستهای اشتباه دولت دهم بود، صنعت بخش خصوصی، هر روز بدتر از دیروز، به افلاس افتاد و به خاک سیاه نشست.
بیش از 60 درصد کارخانه ها تعطیل شدند و آنهایی که ماندند هرگز نتوانستند با تمام توان خود تولید کنند مگر در بخشهای مونتاژی صنایع وارداتی که بیش از اینکه تولیدگر باشند، سوداگر هستند.
در این بین، اتاق بازرگانی، در بخش صنعت چه کرد؟ نگاهی به عملکرد این اتاق در 4 ساله اخیر که بخشی از آن با دولت دهم احمدی نژاد همزمانی داشت، نشان می دهد فعالیت هیات رئیسه این دوره، تنها به تسهیل واردات و جذب دلارهای دولتی گذشت. بی توجهی مطلق به صنعت، عدم غیرت ورزی در بازپس گرفتن حق صنعت از دولت، به خصوص چیزی که قانونی است و مجلس تصویب کرده، یعنی حق صنعت از درآمد یارانه ها، باعث شده وضعیت درهم پیچیده صنعت و تولید در کشور، به مراتب از گذشته بدتر شود.
از این رو، باید در نظر داشت با وجودی که دولت می گوید در تامین هزینه های قانون هدفمندسازی یارانه ها دچار کسر بودجه می شود و پول ندارد به مردم یارانه بگیر بدهد، ولی این را نباید از نظر دور داشت که همانطور که دریافت یارانه نقدی، حق مردم است و بودجه آن از فروش نفت تامین می شود، دریافت یارانه نقدی از محل اجرای قانون هدفمندسازی یارانه، حق صنعت است.
اینجا، دولت سالهای سال است که مدیون صنعتگران، کارفرمایان، تولیدکنندگان و کارگران شده و نمی تواند اززیر بار تعهدات قانونی خود، شانه خالی کند. دولت، باید –این باید را قانون می گوید- به صنعت، یارانه بدهد. ولی سالها نداده و مطالبات صنعتگران بخش خصوصی نیز از سوی اتاق بازرگانی ادوار قبل، پیگیری نشده.
اینجاست که صنعتگران تهران، می توانند با رای دادن به نماینده شایسته خود در اتاق بازرگانی، این امید را داشته باشند صدای مطالبات آنها به گوش دولتمردان برسد. حتی اگر دولتمردان به بهانه های واقعی یا جز آن، از پرداخت سهم صنعت شانه خالی کنند، می توان این امید را به جامعه زحمتکش و حلال خور صنعتگران تهران داد، اتاق بازرگانی دوره هشتم، می تواند با مجلس و سایر نهادها تعامل کند تا دولت را وادارد سهم یارانه صنعت را بپردازند. سهمی که هم اکنون میلیاردها میلیارد تومان از آن، سالهاست به حساب مطالبات بخش خصوصی از خزانه دولت باقی مانده است.

بازدید 95278 بار
نام:
ایمیل:
شماره تماس:
پیام: