شیرآلات راسان

 

پنج شنبه, 14 اسفند 1393 ساعت 08:17

دلواپس های اقتصادی 8 سال گذشته کجا بودند؟/ فریاد چینی ها از حنجره دلواپسان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عکسها را که دیدم دلم سوخت. زیاد نبودند، دست بالا 10 یا 15 نفر. آمده بودند مقابل وزارت صنعت و فریاد می کشیدند و می گفتند صنعت از بین رفته. داد می زدند که دلواپس اتاق بازرگانی شده اند. دلواپس انتخابات روز 18 اسفند. حکایتی است صنعت ما، قصه ای شده انتخابات هشتمین دوره اتاق بازرگانی.
انگار 18 اسفند امسال که روز انتخابات اتاق های بازرگانی استانی در سراسرکشور است و 11 فروردین سال آینده که می گویند موعد اعلام توافق جامع هسته ای است، تعدادی را دلواپس کرده. صدایشان را بلندتر از همه می شود شنید. البته زمان فریاد کشیدن ها کوتاه است، شاید به اندازه یک ساعت، جلوی وزارت صنعت یا چند دقیقه ای که تریبون مجلس، گیر یکی از دلواپس ها می آید و حرفی می زند. ولی دل آدم می سوزد که بعد از 8 سال که سیاست ویرانگرانه دولت نهم و دهم، تیشه به ریشه صنعت در این کشور زد و فعالان سالم و عادی بخش خصوصی را به بدترین وضعیت دچار کرد، تازه عده ای یادشان افتاده که دلواپس قاچاق و از بین رفتن صنعت شده اند.
دیروز، آنها آمده بودند درمقابل وزارت صنعت که بگویند دلواپس هستند. دلواپس قاچاق، دلواپس تولید ملی، دلواپس صنعت ایرانی. تعدادی اندک که جمعیت عکاسها و خبرنگارها از آنها بیشتر بود. هر کدام هم یکی دو پلاکارد مقوایی در دست داشتند و با حرکات نمادین مانند مجلس ختم گرفتن برای تولید ملی، می خواستند به مردم بباورانند که دلواپس شده اند. دلواپس تولید، صنعت، صادرات، وارات و حرفهایی که شاید این جماعت فقط توی روزنامه ها بخوانند و از سیمای ملی بشنوند.
عکسها را که دیدم، ناخودآگاه زمزمه کردم پس آن 8 ساله حکومت محمود احمدی نژاد دلواپس ها کجا بودند؟ شاید در خط ترانزیت واردات بنجل های چینی داشتن تجارت می کردند و کسی نمی دانست چه خبر است؟ البته که همه می دانستند قاچاق و رکود تولید و مشکلات صنعت، گران شدن برق و سوخت و دستمزدها، قوانین من درآوردی و اجرای نصفه نیمه آنها، فساد نهادینه شده در دولتهای نهم و دهم، چه بلایی سر صنعتگران و تولیدکنندگان آورده، همه هم می دانستند دلواپس ها با خانه گزیدن در گلوگاه های واردات کشور، بازارهای ایران را به روی جنس های بی کیفیت و ارزان چین و ترکیه، باز کرده اند و صنعتگران ایران، نه تنها باید با مشکلات تولید، دست و پنجه نرم کنند، بلکه باید با رانت دلار دولتی که به سوی واردات می رود و اشانتیون های چینی که به جیب دلالهای وابسته می ریزد رقابت کنند.
پس از 8 سال ویرانگر حکومت محمود احمدی نژاد که صنعتگران به خاک سیاه نشستند و کارگران بیکار شدند و کارفرماها بیش از همیشه، برای ندادن بدهی و قسط و دستمزد، پله های دادگاه و زندان و هیات های حل اختلاف کارگر-کارما را بالا و پایین رفتند حالا رگ گردن دلواپس ها متورم شده، برای تولید ملی مجلس ختم می گیرند و فریاد می کشند فاتحه صنعت را بخوانید.
حکایتی است دلواپسی. همانطور که در دوره احمدی نژاد، همه می دانستند رانت واردات دولتی به جیب کدام حجره دار و چرتکه انداز می رود، هم اکنون هم صنعتگران و فعالان تولید و بازرگانی هم می دانند قصه دلواپسی چیست.
مردم فهمین و صنعتگران آشنا به مسایل روزگار خوب می دانند قصه دلواپسی عده ای که دیروز شمع جلوی وزارت صنعت روشن می کردند، دلواپس شدن برای از دست دادن رانت و انحصار اتاق بازرگانی است. امروز دیگر دوره ای نیست که دولت، برخی فعالان صنعتی را خانه نشین کند و کارت بازرگانی عده ای را باطل کند و این و آن را رد صلاحیت کند.
آن مرد که این کارها را می کرد، رفت. امروز 18 اسفند 93 تعیین می کند جامعه صنعتگران و فعالان بازرگانی و معدن و کشاورزی، دیگر به انحصار و ویژه خواری، رای نمی دهد. دلواپسان هم بهتر است خودشان را برای سوگواری بزرگ آماده کنند. عزیزان دلواپس! به شما مژده می دهم دوران رانتخواری و انحصار تمام شده و اتاق بازرگانی به دامان مردم بازمی گردد.

بازدید 37100 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 14 اسفند 1393 ساعت 08:17
نام:
ایمیل:
شماره تماس:
پیام: