شیرآلات راسان

 

سه شنبه, 12 اسفند 1393 ساعت 14:52

چرا خواستاران تحول شده ایم؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ائتلاف خواستاران تحول مانند دوره قبل هم در انتخابات آینده اتاق بازرگانی وارد شده تا تحول را در زمینه اتاق بازرگانی به وجود بیاورد.
سئوال اینجاست که چرا این نامزدهای انتخاباتی، خواستار تحول در اتاق بازرگانی
شده اند؟
واقعیت این است که متاسفانه در 8 سال گذشته سیستم فشار رسمی و غیر رسمی، آشکار و نهان دولت وقت بر نهادهای غیر دولتی و جامعه مدنی، باعث شده بسیاری از نهادهای غیر دولتی از جمله اتاق بازرگانی با مشکلات زیادی مواجه شوند. حتی می بینیم پیشکوستانی مانند مهندس بهزادیان با فشارهای دولتی مجبور به خروج از اتاق بازرگانی و حتی محکوم به ابطال کارت بازرگانی شد.
واقعیت این است که دولتزدگی اتاق بازرگانی باع شد برخی که پیشکسوتان و فعالان اقتصادی که اتفاقا خاطره خوبی از مدیریت خود در اتاق را به جا گذاشتند، از صحنه خارج شده و در سالهای سیاه حکومت دولت نهم و دهم خانه نشین شوند.
لذا ما اعضای این ائتلاف، خواستاران تحول، شده ایم. ما معتقدیم باید در وضعیت فعلی اتاق بازرگانی، تحول ایجاد کرد و باید جوانان کنار پیشکسوتان وارد میدان بهینه سازی فضای کسب و کار فعالان بخش خصوصی شوند و اتاق را متحول کنند.
به اعتقاد ما، تمام کسانی که وارد کارزار انتخابات اتاق بازرگانی می شوند قطعا از سوی یک بنگاه اقتصادی وارد این فعالیت اجتماعی و صنفی شده اند و قطعا کار اقتصادی انجام می دهند. این که برخی از این عزیزان، پیشینه های غیراقتصادی هم دارند بحث دیگری است.
ولی ناگفته پیداست این اشخاص از سوی انجمن نظارت بر انتخابات اتاقهای بازرگانی تایید صلاحیت شده اند و حتی ممکن است برخی از نامزدها که تجربه های سیاسی قبلی دارند، می توانند برای کمک به اتاق بازرگانی، تعامل و ارتباط بهتری با دولت تدبیر و امید برقرار کنند. این همکاران می توانند در مطالبه مطالبات بخش خصوصی از دولت به اعضای اتاق کمک کنند ولی بی شک هیچکس اجازه ندارد در پارلمان بخش خصوصی، وکیل الدوله شود.
لذا بر این اساس معتقدیم تحول باید ابتدا در نگاه دولت نسبت به بخش خصوصی ایجاد شود. اول دنبال این هستیم که دولت دیگر پارلمان بخش خصوصی را حیاط خلوت اقتصادی خود نداند. تحول در خودباوری بخش خصوصی باعث می شود این بخش از خود انتظار بالاتری داشته باشد و هرگز راضی به جاده صاف کنی دولت در مسایل اقتصادی نشود.

تحول در اتاق بازرگانی باید به وجود بیاید تا جلوی رانتخواری گرفته شود. هر جایی که رانت و رانتخواران باشند، فساد حاکم می شود. رانت، تنها استفاده از فرصتهای سرمایه ای و اقتصادی نیست، حتی رانتهای اطلاعاتی موجود در اتاق باید برچیده شود و همه اعضا باید به یک اندازه از اطلاعات مختلف داخلی و خارجی اقتصادی بهره مند شوند. این اطلاعات باید در اختیار همه باشد.
باید این را هم در نظر داشته باشیم تحول خواهی، ابتدای راه است، وقتی ائتلاف تحول خواهان در انتخابات اتاق بازگانی به پیروزی رسید، هنگام عمل رساندن ایده هایی است که باعث شده همه ما خواستاران تحول شویم.

*نامزد انتخابات اتاق بازرگانی و عضو ائتلاف خواستاران تحول

بازدید 120682 بار
نام:
ایمیل:
شماره تماس:
پیام: