شیرآلات راسان

 

یکشنبه, 10 اسفند 1393 ساعت 15:05

نقش دیپلماسی و تاثیر آن بر اقتصاد کشور

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وضعیت یک کشور را هم می توان به صورت کلی( یا کلان) وهم به صورت بخش بخش و جداگانه(خرد) مورد بررسی قرار داد.
نگاه انحصاری خرد به بخشهای سیاسی و اقتصادی بدون در نظر گرفتن ارتباط تنگاتنگی که با یکدیگر دارند، بدون شک می تواند آفت و بلای رشد وارتقای یک کشور باشد. پس نگاه ما باید به همه چیز فرابخشی باشد.
ما باید بدانیم که سیاست و دیپلماسی در اختیار اقتصاد ، اقتصاد در اختیار دیپلماسی و این دو دست در دست هم می دهند تا بتوانند یک مملکت را به جایگاه آرمانی خودش برسانند.
متاسفانه در دهه ی گذشته دیپلماسی کشور ما نتوانست وظیفه ی خطیری راکه بر عهده دارد به خوبی انجام دهد ودر نهایت این مساله تاثیرمنفیش را بر اقتصاد کشور گذاشت.
همانطور که می دانیم یکی از اثرات مهم دیپلماسی بر اقتصاد یک کشور ، بحث امنیت است.
با بالا بودن قدرت دیپلماسی یک کشور، احساس امنیت در سرمایه گذاران خارجی افزایش پیداکرده واین می تواند بستر امنی را به لحاظ روانی در جهت بالا رفتن ریسک سرمایه گذاری و نیز علاقه سرمایه گذاران خارجی و داخلی به سرمایه گذاری در یک کشور ایجاد کند و شوربختانه این همان اتفاقی است که طی چند سال اخیر در کشور ما نیفتاد و شرایط اقتصادی ایران را در مرز بحرانی قرار داد.
خوشبختانه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و همچنین انتخاب جناب آقای ظریف به عنوان وزیر امور خارجه، تحول بزرگی در روند دیپلماسی ما اتفاق افتاده است.
پیش بینی بنده این است که ادامه این روال تاثیر مثبتی بر روی اقتصاد کشور خواهد گذاشت.
بخشی از منتقدین نسبت به سیاست های دیپلماسی ایران کنونی، نقدهایی مطرح کرده اند مبنی بر اینکه ما زمان و انرژی زیادی را روی دیپلماسی گذاشته ایم و نتیجه ای هم نگرفته ایم و بهتر است به وضع اقتصادی کشور پرداخت اما از این نکته غافل هستند که سیاست و اقتصاد ارتباط مستقیمی با همدیگر دارند و ازهم تفکیک نمی شوند.
امیدوارم مذاکراتی که هم اکنون در جریان است نتیجه ی مطلوبی داشته باشد. قطعا رسیدن به یک نتیجه ی برد- برد برای طرفین آثار مثبتی خواهد داشت.
نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که اگر تحریمی بر کشوری اعمال می شود تنها آن کشور نیست که در تاثیر تحریم بسیاری از منافع خود را از دست می دهد، بلکه سایر کشورها و از جمله همان کشورهای تحریم کننده نیز بازار خوب و با ظرفیت ایران را از دست داده اند و به سایرین نیز لطمه وارد خواهد شده است.
ما باید با دیپلماسی قدرتمندی که داریم تمام تلاشمان را بکنیم تا از حقوق به حق خودمان دفاع کرده و هرگز از مواضع خود عقب نشینی نکنیم و در عین حال باید تلاش کنیم که ارتباط خود را با دنیا حفظ کنیم. این ارتباط خوب قطعا به نفع همه ی طرفین حاضر در این مساله خواهد بود.
خوشبختانه عملکرد تیمی که در حال حاضر مشغول به مذاکرات است را موفق و خوب ارزیابی می کنم زیرا آگاهی لازم با زبان سیاست و زبان بین المللی را دارند.
امید است این تیم حرفه ای و قوی به پشتوانه ملت و دولت نتایج پرباری را برای کشور عزیزمان ایران به همراه داشته باشد.

بازدید 198788 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 11 اسفند 1393 ساعت 16:31
نام:
ایمیل:
شماره تماس:
پیام: