شیرآلات راسان

 

جمعه, 08 اسفند 1393 ساعت 14:26

سهم اعضای اتاق از درآمد های میلیاردی حق عضویت ها و یک در هزار فروش چیست ؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عضویت در اتاق های بازرگانی ایران هم اختیاری است و هم اجباری. هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند به اختیار به عضویت اتاق بازرگانی در آید. قانون اختیارات خاصی را به اتاق های بازرگانی تفویض نموده است که یکی از آنها صدور کارت بازرگانی است. کارت بازرگانی مجوزی است که هر وارد کننده و یا صادر کننده فقط با دارا بودن آن حق واردات و صادرات را خواهد داشت.لذا هر تاجر و یا تولید کننده ای برای صادرات و واردات خود باید از اتاق بازرگانی کارت بازرگانی دریافت نماید که پیش شرط آن عضویت در اتاق است و باید دو حق عضویت بپردازد.

اما این پایان ماجرا نیست. دارندگان کارت بازرگانی باید سالانه علاوه بر حق عضویت خود دو مبلغ دیگر نیز پرداخت نمایند.

اولین میلغ سه در هزار مالیاتی است که منظور سه در هزار سود واحد اقتصادی است.  ملاک محاسبه سود برگ تشخیص و یا قطعی مالیاتی است. برگ تشخیص مالیاتی از طرف اداره مالیات با توجه به بررسی پرونده مالیاتی جهت مودی ارائه می گردد که در اکثر اوقات با عدم رضایت مودی همراه بوده و موضوع در هیئت های حل اختلاف مورد بررسی قرار می گیرد.

 اولین سوالی که اینجا مطرح است این است که اگر مجموعه ای که کم هم نیستند و برگ تشخیصی برای آنها صادر شده و در هیئت های حل اختلاف است چرا باید ملاک محاسبه 3 در هزار مالیاتی قرار گیرند؟!

مبلغ دیگر معادل یک در هزار فروش است که باید به حساب اتاف واریز گردد.به فرض درست بودن این قانون،حال اگر مجموعه ای دارای فروش بالایی بوده و بهر دلیل سود خوبی نداشته و یا حتی زیان هم کرده باشد،چرا ملاک محاسبه باید فروش آنها باشد؟

متاسفانه اتاق بازرگانی خود قانونی را اجرا می کند که بر خلاف مصالح بخش خصوصی است. هر چند در سال اخیر با توجه به رقم بالای یک در هزار فروش، تخفیفاتی را قائل شده اند اما باید بجای وصله پینه کردن قانون، قانون را تغییر داد. در دوره جدید اعضای هیئت نمایندگان باید بجای برنامه ریزی برای بالابردن سود میلیاردی اتاق، ابتدا اقدام به تغییر قوانین خلاف مصالح اعضا نمایند.

امید است با حضور حداکثری اعضا و  انتخاب هیئت نمایندگانی شایسته، آگاه به قوانین و  دلسوز اعضا، اتاق مطلوبی را رقم زنیم.

مظاهر مرجانی

بازدید 212581 بار
نام:
ایمیل:
شماره تماس:
پیام: