شیرآلات راسان

 

جمعه, 08 اسفند 1393 ساعت 14:31

جای خالی استفاده از صنعت آی تی ونوین در صنایع کشور...

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

امروزه صنعت آی تی با رشد چشمگیری در حال رشد و توسعه است. کالاهای صنعت آی تی و صنایع مرتبط مانند الکترونیک نیز بواسطه نزدیکی زیاد با صنعت آی تی در سال های اخیر رشد فزاینده ای داشته اند.

وقتی صنایع کشورهای پیشرفته دنیا را مورد بررسی قرار می دهیم نقش آی تی را در آنها بسیار پررنگ می بینیم و شاید یکی ار مهمنترین عوامل رشد این صنایع نیز استفاده بهینه از آی اتی در همه زمینه ها می باشد. تمامی صنایع دنیا از صوتی و تصویری تا خودرو سازی تحت شعاع صنعت آی تی قرار گرفته اند.

به توجه به شرایط جاری اقتصادی دنیا و همچنین رویکرد موجود, مسئله بسیار مهمی که باید به آن توجه ویژه نمود استفاده بهینه از صنعت آی تی در صنایع و کسب و کارهاست

استفاده بهینه از آی تی در کسب و کارها می تواند به سه قسم باشد:

1-      استفاده از صنعت آی تی در جهت تسهیل امور جاری

مانند استفاده نرم افزارهای کاربردی مانند نرم افزارهای مالی ، برنامه ریزی تولید و غیره

متاسفانه امروزه حتی بسیاری از صنایع و بنگاههای اقتصادی کوچک و حتی بزرگ ما جهت انجام امور جاری روزانه خود نیز از نرم افزار استفاده نمی کنند.

2-      استفاده از صنعت آی تی مستقیم در فرایند تولید محصولات

استفاده از صنعت آی تی و صنایع نوین در فرایند تولید بطور مثال مکانیزه نمودن خطوط تولید با رویکرد بهینه سازی استفاده از منابع انسانی، کاهش مصرف انرژی ، افزایش کمی و کیفی تولید ، کاهش ضایعات و بهای تمام شده، فعالیت خط تولید بصورت 7* 24 و ...

3-      استفاده از صنعت آی تی و فناوریهای نوین در محصولات

استفاده از فناوریهای نوین و آی تی در خود محصولات در صنایع مختلف، امروزه در راستای هوشمند سازی و استفاده بهینه از محصولات بسیار رواج پیدا کرده است. بطوریکه هوشمند سازی محصولات به بک نگرش در دهه جاری تبدیل شده سات. بطور مثال تلوزیون های هوشمند، تجهیز یخچال هابه تجهیزات پیشرفته برای کنترل از راه دور ، هوشمند سازی خودروها و ...

 

متاسفانه با رشد بسیار بالایی که صنعت آی تی در جهان داشته است اما در کشور ما هنوز بطور جدی مورد توجه قرار نگرفته است. قطعا رفتن و قرار گرفتن در این مسیر نیازمند ایجاد بستری مناسب است. این بستر باید توسط مرجعی ذی صلاح آماده گردد. اما با توجه به تجربیات گذشته باید به این نتیجه رسیده باشیم که فقط خود بخش خصوصی است که می تواند این بستر را مهیا نماید و نمی توان منتظر دولت ماند.

قطعا اتاق بازرگانی در جایگاه پارلمان بخش خصوص می تواند با تعامل سازنده با سازمان فناوری اطلاعات، اصناف مرتبط مانند نظام صنفی رایانه ای کشور و یا انجمن های مرتبط با رایانه والکترونیک، دانشگاهها و مراکز علمی کشور و ... بعنوان مرجعی برای برنامه ریزی ، بستر سازی و ارائه مشاوره به اعضای محترم اتاق بازرگانی باشد.

 

امید است با حضور پرشور خود در انتخابات 18 اسفند ماه بتوانیم با انتخاب افرادی شایسته، به روز و متخصص بتوانیم اتاق مطلوبی انتخاب برگزینیم.

با احترام

مظاهر مرجانی

بنیانگذار شرکت فناوری اطلاعات پارمیس

بازدید 51419 بار
نام:
ایمیل:
شماره تماس:
پیام: