چاپ کردن این صفحه
جمعه, 08 اسفند 1393 ساعت 14:29

تقویت جایگاه صادرات ایران

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تقویت جایگاه صادرات ایران

بدنه اقتصادی کشور ما نشان داده تا در فشار نباشد شروع به بازسازی خود نمی کند. متاسفانه بودجه چرب و چیلی نفتی ما را بطور جد به سمت صادرات رهنمون نشده است. تقویت جایگاه صادراتی نیاز به یک برنامه ریزی و همچنین استراتژی مشخصی دارد که باید با تدبیر دولت و همچنین نظر و مشورت بخش خصوصی صورت پذیرد. گام نهادن در بازارهای خارجی برای ما که تاکنون وارد کننده بوده ایم و آن هم متاسفانه نه وارد کننده کالای مرغوب، بسیار دشوار است.

گام نهادن در بازار های خارجی نیازمند فاکتور های زیادی است که مهمترین آنها شناسایی بازارهای بالقوه بین المللی برای کالاهای صادراتی، مشخص نمودن کیفیت مورد نیاز کالا برای مورد قبول واقع شدن کالا و تعیین قیمت برای رسوخ و رقابت در آن بازار است.

بسیاری از تولید کنندگان و صنعت گران ما با توجه به تغییر قیمت ارز، کاهش مصرف داخلی و یا افزایش ظرفیت تولید خود باید گام در راه صادرات قرار دهند. اما آیا یک مجموعه کوچک و یا حتی بزرگ توانایی شناسایی کلیه بازارهای بین المللی را دارد؟ قطعا اگر این امر بخواهد بصورت انفرادی انجام گردد هزینه های زیادی را برای شرکت ها در بر خواهد داشت و در صورتی که بازاری درست انتخاب نشود و کالای مناسب و با قیمت قابل رقابت نیز عرضه نگردد می تواند باعث زیان های هنگفتی شود. تحقیقات نشان داده است که بیشترین زیان های صادراتی مربوط به اولین صادرات ، صادر کننده به خارج از کشور است.

راه چاره چیست؟ توسعه صنعتی کشور می تواند با توسعه صادرات متحول شود. یکی از وظایفی که اتاق بازرگانی باید به اعضای خود ارائه دهند، ارائه مشاوره و راهنمایی در راستای صادرات است. اتاق های بازرگانی باید با شناسایی بازارهای بین المللی و بررسی نقاط قوت و ضعف هر یک از این بازارها و محصولات آنها و دسته بندی مناسب، اطلاعات و مشاوره مورد نیاز را در اختیار اعضای صادر کننده خود قرار دهند. همچنین در این راستا باید با توجه به درخواست ها و همچنین توانمندیهای هر یک از تولید کنندگان عضو آنها را طی یک هیئت تجاری برای بازدید و ملاقات با طرف های تجاری مناسب در کشورهای دیگر همراهی نمایند. همچنین باید از هیئت های تجاری کشورهای دیگر نیز با توجه به توانمندی صنایع داخلی دعوت بعمل آورده و نشست های مشترک با هیئت های تجاری ایرانی را برنامه ریزی نمایذ

 ارتباط مناسب اتاق های بازرگانی با کنسول گری های خارج از کشور نیز می تواند به تعامل بهتر کنسولگر های ایران در خارج از کشور با صادر کنندگان و تجار ایرانی بیانجامد. 

تقویت بخش صادرات باید به طور جدی توسط کمیسونهای مربوطه پیگیری و فرصت های تجاری بطور یکسان به همه اعضا اعلام گردد تا همه اعضا بتوانند از فرصت برابر بهره مند گردند.

امید است هیئت نمایندگان جدید با توجه ویژه به امر صادرات وجود رانت در این بخش را نیز بطور کامل از بین ببرد.

مظاهر مرجانی

مدیر عامل شرکت ماهسان پویا – شیرآلات راسان

بازدید 713528 بار
admin

آخرین‌ها از admin